THE 2011 NATIVE AMERICAN MUSIC AWARDS
OCTOBER 7, 2011
AT THE SENECA NIAGARA HOTEL & CASINO
IN NIAGARA FALLS, NY
Nominees and
WINNERS List (winners in red)
www.nativeamericanmusicawards.com/

Artist of the Year

Bobby Bullet (Lac Du Flambeau) – Bigfoot
Gabriel Ayala (Yaqui)– Passion Fire & Grace
JJ Kent (Oglala Sioux) – Prairie Meditation
Joy Harjo (Muskoke) – Red Dreams, A Trail Beyond Tears
Vince Redhouse (Navajo)– Hozhooji’ – The Beauty and Blessing Within Us (Navajo)
Yvonne St. Germaine (Cree) – My Jesus I Love Thee

Best Compilation

All My Best – Gilbert Tyner (Comanche)
Honoring Traditions Pow Wow (Intertribal) –Various Artists
Live As One – Jan Michael Looking Wolf (Kalupuya)
The Color of Hope - Various Artists
The Red Road: Peyote Way – Various (Intertribal)
Volume 2 – Two Rivers (Tohono O’odham)

Best Blues Recording

Blues Joose Vol1 – Joel Johnson (Tuscarora)
indian Rock ‘n Roll - Marc Brown & The Blues Crew (Huslia)
Recipe for the Blues - Mike Hammar and The Nails (Muscogee Creek)
Rez-Bomb – Cornbred (Onondaga)
Table Top Three – Table Top Three (Onondaga)
Thin Line – Graywolf Blues Band (Yaqui, Seminole, Choctaw, Cherokee, Muskogee)
 

Best Country Recording

Got You Covered – Leanne Goose & SnowBlind (Inuit & Dene)
Native Heart – C.C. Murdock (Shoshone/Piaute)
Sexy Mama – Rodeo Highway (Navajo)
Shattered Glass - Mike Gouchie (Lheidli T’enneh)
Soul Back Jack – Desiree Dorion (Cree)
The Old Road – Hudson Dean (Grand Ronde)

Debut Artist

Bear Fox (Mohawk) – Rich Girl
Doc featuring Spencer Battiest (Seminole) – The Storm
Don Amero (Metis) – The Long Way Home
Dylan Jenet Collins (Montaukett) - Hear Our Prayer
Josh Halverson (Mdewakanton Sioux) – These Times
Uno (Cherokee) - A Strange Revolt

Gospel/Inspirational Recording

God is With You - Echoes of Faith (Lumbee)
Hymns - Golana (Cherokee)
Likanii Tse Bii Holo – Larry Kaibetoney ( Navajo)
My Jesus I Love Thee - Yvonne St. Germaine (Metis)
Passionate Love – Evan Lee Cummins
Sacred Ground - Becky Thomas (Cherokee)

 

Best Folk Recording

Ayosgi (Soldier) – Clear Water Drum (Cherokee/Yaqui/Metis)
Native Anthropology, Challenge, Choice and Promise in the 21st Century - Jack Gladstone (Blackfeet)
Reservation Reflections - Frank “Anakwad” Montano (Ojibwe)
The Long Way Home – Don Amero (Metis)
Under A Different Day - Peter Sackaney (Cree)
You (Understood) – Samantha Crain (Choctaw)

Best Female Artist

Becky Thomas (Cherokee) – Sacred Ground
Desiree Dorion (Cree) – Soul Back Jack
Lady Xplicit (Navajo) – Cali Girl
Leanne Goose & SnowBlind (Inuit & Dene) - Got You Covered
Shelley Morningsong (Northern Cheyenne) – Full Circle
Talibah Begay (Navajo Dine) – Navajo Songs for Children

Best Flutist

Anthony Wakeman (Pottowatomi/Oglala Lakota) – Handprints of Our People
Cody Blackbird (Cherokee) – The Journey
Brad Clonch (Choctaw) – Live At The McSwain Theatre
Jason Chamakese (Cree) – Native American Flute Songs Volume 2
Jonathan C. Ward (Lumbee) – An Epic Ride
Vince Redhouse (Navajo) – Hozhooji’ – The Beauty and Blessing Within Us

Best Rock
Alaska Jazz - Archie Cavanaugh (Tlingit)
Don’t Turn Back - October Soul (Lac Courte Oreilles)
Mulligan - Tonemah (Kiowa/Comanche/Tuscarora)
The Red Album - Original Xit aka Ox Boyz (Taos, Santa Domingo, Laguna Pueblo)
Tribal Thunder – The Blessed Blend (Taino, Creek, Cherokee)
Wyoming (For Dummies) - Gary Small & The Coyote Brothers (Northern Cheyenne)

 
Best Spoken Word

Just For Kids – Deborah New Moon Rising (Abenaki)
Moccasins and Microphones: Modern Native Storytelling through Performance Poetry - Santa Fe Indian School Spoken Word Team (Intertribal)
My Life Is My Sun Dance, by Harvey Arden and Leonard Peltier with arrangements by Rev. Goat Carson and the New Orleans Light
Noble Red Man: Lakota Wisdomkeeper, by Harvey Arden & Mathew King (Noble Red Man)
Red Grass - Terry Lee Whetstone (Cherokee)

Best debut Duo or Group

Aura Surey (Cherokee) – Many Roads Home
Marcus Briggs-Cloud & Anna Rangel-Clough (Muscogee) – Pum Vculvke Vrrakuecetv
Mike Hammar and The Nails (Muscogee Creek) – Recipe for the Blues
October Soul (Lac Courte Oreilles) - Don’t Turn Back
Plenty Wolf Singers (Oglala Lakota) – Plenty Wolf SIngers
Wendy Jo Bradshaw & Rose Yazzi Thomas (Nez Perce/Navajo) – A Great Gift

Best Historical Linguistic

Alowanpi: Songs of Honoring, Lakota Classicss Past & Present - Porcupine Singers (Lakota)
My Life Is My Sun Dance: Prison Writings of Leonard Peltier – Harvey Arden w/Rev Goat Carson & New Orleans Light
Native Anthropology, Challenge, Choice and Promise in the 21st Century -Jack Gladstone (Blackfeet)
Noble Red Man: Lakota Wisdomkeeper, by Harvey Arden & Mathew King (Noble Red Man - Lakota)
Pum Vculvke Vrrakuecetv - Marcus Briggs-Cloud & Anna Rangel-Clough (Muscogee)
What Would Crazy Horse Say? – Shadowyze (Muskogee Creek)

Best Instrumental recording

Corn & Boots – Northern Cree Fiddle (Cree)
Where the Sun Rises-Estun-Bah (Apache)
How Sweet The Sound - Southern Scratch (Tohono O’odham)
Passion Fire & Grace - Gabriel Ayala (Yaqui) & Will Clipman
Songs For Turtle Island - Vince Fontaine (Ojibway)
Spider Brings Fire - Nashville String Machine (Chickasaw)

Best Latin American Indigenous Recording

Great Spirit – Jimmy Lee Young (Mayan)
indians Colour - Luis Capcha Vilchez (Quechua Inka/Peru)
Pura Vida: This is Pure Life - Randy Granger (Choltan/Mayan)
Sanchito - .Luis Capcha & Naomi Torres (Peruvian Indigenius Quechua Inka)
Tribal Thunder – The Blessed Blend (Taino, Creek, Cherokee)
Taino Prayer Song – Aura Surey (Echota Cherokee, Taino)
 

Native American Church Recording

All My Best – Gilbert Tyner (Comanche)
Greatest Hits – Meewasin Oma (Cree)
Love Songs of the Native American Church - Kevin Yazzie (Navajo)
Old Style Native American Peyote Songs - Antonio Woody (Navajo Dine)
Renewed Spirit: Harmonized Church Hymns of the Kiowa - Cheevers Toppah (Kiowa)
The Red Road: Peyote Way - Various

Group of the Year

Marc Brown & The Blues Crew (Huslia) – Indian Rock ‘n Roll
Nake Nula Waun (Rosebud Sioux) – Scars and Bars
Northern Cree (Cree) - Temptations
Pipestone (Ojibwe) – As The Rez Turns
Sayani (Cherokee) – Breakaway
Wind Spirit Drum (Lenape, Mic Mac, Cherokee) – Ancient Winds

 

Best World Recording

Indians Colour - Luis Capcha Vilchez (Quechua/Peru)
Kayas - Rhonda Head (Cree)
Many Roads Home - Aura Surey (Cherokee)
Pura Vida – This is Pure Life - Randy Granger (Choltan/Mayan)
Red Dreams, A Trail Beyond Tears - Joy Harjo (Muskoke)
Valley of Thunder - Gvwi (Cherokee)

Best Male Artist

 

Aaron White (Dine) – Handprints of Our People
Derek Miller (Mohawk/Ojibway) – Stoned For Days
Gary Small (Northern Cheyenne) – Wyoming (For Dummies)
Jan Michael Looking Wolf (Kalupuya) - Live As One
Opie Day Bedeau (Chippewa) – One Love Round Dance Songs

Best New Age Recording

Ancient Elements - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Flute Meditations – David Searching Owl (Abnaki)
Hymns - Golana (Cherokee)
It’s About Time - Herman Edward (Okanagan/Similkameen)
Prairie Meditation - JJ Kent (Oglala Sioux)
White Cloud Black Thunder – Black Thunder Singers (Oglala Lakota/Inupiaq/Micmac)
with Randy Armstrong and Volker Nahrmann

Best Hip-Hop/Rap
A Strange Revolt - Uno (Cherokee)
Cali Girl- Lady Xplicit (Navajo)
Lowlife - Rezhogs (Yakama)
Passionate Love - Evan Lee Cummins (Crow)
Scars and Bars - Nake Nula Waun (Rosebud Sioux)
The Rapture - Buggin Malone (Oneida)
The Storm - Doc featuring Spencer Battiest (Seminole)

Best Powwow REcording

As The Rez Turns - Pipestone (Ojibwe)
Black Thunder – Black Thunder Singers (Oglala Lakota/Inupiaq/Micmac)

Chasing The Sun - Midnite Express (Sioux, Ojibwe, Menominee)
Plenty Wolf SIngers - Plenty Wolf Singers (Oglala Lakota)
Temptations - Northern Cree (Cree)
XI Pow Wow Songs Recorded Live @ San Manuel - Bear Creek (Ojibwe)

Best Pop

Bigfoot - Bobby Bullet (Lac Du Flambeau)
Full Circle - Shelley Morningsong (Northern Cheyenne)
Great Spirit - Jimmy Lee Young (Mayan)
Hear Our Prayer - Dylan Jenet Collins (Montaukett)
Scars and Bars - Nake Nula Waun (Rosebud Sioux)
These Times - Josh Halverson (Mdewakanton Sioux)
Best Waila Recording

A Little Beat of Something For Everyone – Native Pride (Tohono O’odham)
Corn & Boots – Northern Cree Fiddle (Cree)
How Sweet The Sound - Southern Scratch (Tohono O’odham)
PD – Live – Papago Warrior (Tohono O’odham)
Pure Nativez – Pure Nativez (Tohono O’odham)
Timeless – Native Thunder (Tohono O’odham)
 


Native Heart
Bernhard Wolfsheart Weilguni – Call of the Canyons
Harvey Arden - Noble Red Man: Lakota Wisdomkeeper, by Harvey Arden & Mathew King (Noble Red Man): Lakota Wisdom Keepers
Jonny Lipford – Breeze @ 72 Degrees
Marco Capelli Frucht - Frybread
Peter Phippen – Summerland
Terry Frazier - My Spirit Voice

Best Traditional Recording

Faith, Hope, Charity, Compassion - Nantaanii Nez Yeis The Eteittys (Navajo)
It’s A New Day For Love - Oshkii Giizhik Singers (Anishnaabe)
Keshjee, Navajo Shoegame Songs – Porcupine Singers (Navajo)
Navajo Songs for Children - Talibah Begay (Navajo Dine)
The Gift of Love - Randy Wood (Cree)
Wiohinhanble The Dream (Rosebud Sioux) – Kashnapi The Mystic Elk Dreamer (Rosebud Sioux)
BEST MUSIC VIDEO
Short Form:
Can’t Change The World – Shy-Anne Hovorka (Metis)
Grandfather - Wind Spirit Drum, Karla La Rive, Chris Crosby
Live As One – Jan Michael Looking Wolf & Various Artists
Pick Up Truck - Shane Yellowbird (Cree)
Stoned For Days - Derek Miller (Mohawk/Ojibway)
XI Pow Wow Songs Recorded Live @ San Manuel - Bear Creek (Ojibwe)
BEST MUSIC VIDEO
 LONG FORM
Changes Blake & Tracy Nelson and The Native Blues Band & Guests (Viejas Band of Kumeyaay Indians)
Injunuity (Chickasaw/Choctaw) – Live At The McSwain Theatre
Journey To Soul Blessings - Tony Redhouse (Navajo)
Live At The Winsted Green – Joseph FireCrow (Northern Cheyenne)
Questions For Crazy Horse – Oliver Tuthill
Pow Wow Music -Cree Confederation

Best Producer

Brad Clonch (Choctaw) - Chickasha Alhiha'
George Morgan – The Water Place
Kevin Churko & Bob Funk – Shattered Glass
Michael Mucklow– Ancient Elements
Stephen Butler – Handprints of Our People
Vince Fontaine – Songs For Turtle Island

Song/Single of the Year

“All My Relations” - Duane Deemer Wind Horse (Choctaw/Cherokee)
“Cybergirl” – Raphael Deas (Apache)
“Heavy” - Nake Nula Waun (Rosebud Sioux)
“Hometown Hero” - Dark Water Rising (Lumbie/Cohorie)
“I Can Help You With That” – Shane Yellowbird (Cree)
“Out of Many We Are One” - Joseph FireCrow, Thomasina Levy & Others (Northern Cheyenne)
“The Storm” - Doc featuring Spencer Battiest (Seminole)

Songwriter of the year

Dawn Avery & Janet Rogers (Mohawk) - Our Fire
Jack Gladstone – Native Anthropology Challenge, Choice and Promise in the 21st Century
Kyra Climbingbear (Eastern Cherokee) – Kyra Climbingbear
Rona Yellow Robe & Bruce Witham Robe (Chippewa Cree) – Voice of the Trees
Jamie Brace (Lac Courte Oreilles) – Don’t Turn Back
Josh Halverson (Mdewakanton Sioux) – These Times


HALL OF FAME
Keith Secola
Nokie Edwards


Jim Thorpe Sports Award
Ted Nolan
 

Native Village Home Page

Backgrounds: Robert Kaufman Fabrics: http://www.robertkaufman.com/

NATIVE VILLAGE website was created for youth, educators, families, and friends who wish to celebrate the rich, diverse cultures of The Americas' First Peoples. We offer readers two monthly publications: NATIVE VILLAGE Youth and Education News and NATIVE VILLAGE Opportunities and Websites.  Each issue shares today's happenings in Indian country.
Native Village is responsible for format changes.
Articles may also include additional photos, art, and graphics which enhance the visual appeal and and adds new dimensions to the articles. Each is free or credited by right-clicking the picture, a page posting, or appears with the original article. 
Our hopes are to make the news as informative, educational, enjoyable as possible.
NATIVE VILLAGE also houses website libraries and learning circles  to enrich all lives on Turtle Island.
 
Please visit, and sign up for our update: NativeVillage500@aol.com.