Native Village 
Youth and Education News

November, 2012

 
Note: Postponed until May 2013:

NIAGARA FALLS — Seneca Niagara Casino and Hotel regrets to announce that the 14th Annual Native American Music Awards on Friday, Nov. 30, at 8 p.m. at Seneca Niagara Events Center is postponed. A rescheduled date for the show has been set for Friday, May 10, 2013, at 8 p.m. Guests may retain their tickets for the new date.

Tickets purchased at any Seneca Casino must be returned to their original point-of-purchase location for a refund. Those who purchased tickets through Ticketmaster may seek a refund at any Ticketmaster location, online at Ticketmaster.com or by phone at 800-745-3000. Tickets for the May 10, 2013, show are now on sale.

The show organizers tragically lost their home due to Hurricane Sandy last month and had initially tried to keep the original date before deciding to postpone the show.

“I am most grateful for Seneca Niagara Casino’s understanding and support, and their efforts to ensure the awards show continuation by providing a postponement date,” said Ellen Bello, president and founder, Native American Music Association (NAMA). “I am also deeply touched by the outpouring of support and love from our artist community. Mother Earth has presented us with an extremely challenging time for me and my family as well as many other coastal communities throughout New York and New Jersey, but we will rebuild and prevail.”

When the upcoming Native American Music Awards resumes on May 10, 2013, it will mark the sixth consecutive time the show takes place at Seneca Niagara Events Center. Renowned comedian, ventriloquist and puppeteer Buddy Big Mountain, Tony Duncan – the world-champion hoop dancer featured in Nelly Furtado’s music video “Big Hoops” – and Indian E are among a dozen Native entertainers and musicians throughout North America who will be part of the final performance lineup. The event will feature more than 35 diverse awards categories.

14TH ANNUAL NATIVE AMERICAN MUSIC AWARDS
NOVEMBER 30, 2012
SENECA NIAGARA HOTEL & CASINO, NIAGARA FALLS, NEW YORK
http://www.nativeamericanmusicawards.com/

Below are all music categories and songs submitted for the 2012 Native American Music Awards (NAMA).  NAMA is tallying the list of 5 finalists in each category. Upon completion, finalists will be posted and voting will be open to the general public!

All songs are streamed on NAMA's website.

 
 ARTIST OF THE YEAR

Cody Blackbird (Cherokee) - Wicohan
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Flute Medicine
Duane Wind Horse Deemer (Cherokee/Choctaw) – Spirit Rising
Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne) – Hostiles & Renegades
CC Murdock - Indian E (Shoshone/Paiute)
Jana Mashonee (Lumbee) – Stay With Me Baby
Jim Boyd (Colville) – Living For the Sunny Days
Joanne Shenandoah (Oneida) – Lifegivers
John McLeod (Cree) – Do It Anyway
Joseph FireCrow (Northern Cheyenne) – Night Walk
Joseph Strider (Apache) – String Theory
Josh Halverson (Mdewakanton Dakota) – One Shot
Murray Porter (Mohawk) – Songs Lived & Life Played
NightShield (Rosebud Sioux) – The Hangover
Shawn Michael Perry (Salish/Mayan) – Shawn Michael Perry & Only The Brave
Terry Lee Whetstone (Cherokee) – The Dance
Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa) – Earth Warrior
Tony Redhouse (Navajo) – Release
Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway) - Supernation

DEBUT ARTIST OF THE YEAR  

Ali Fontaine (Ojibway) - Ali Fontaine
B of Dakota South Records (Yankton Sioux) – B of Dakota South Records
Bryson Meyers (Chippewa/Cree) - White Elk Music Sounds of Heavan & Earth
Callie Benett (Navajo) - Glorify
Cary Morin (Crow) - Sing It Louder
Emmanuel Black Bear (Lakota) – Memories
Fawn Wood (Cree) – Iskewewak: Songs of Indigenous Womanhood
G.Precious (San Juan Pueblo) – On My Shoulders
Johnny Oberly (Eastern Shashone) – Hey Brother
Kelly Jackson (Lac du Flambeau)– Spirit of a Woman
Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami) - I Am Woman, Kwe
Ryan Little Eagle Molina (Lakota) – Straight From The Heart
Sinuupa (Inuit) – Culture Shock
Smoke/RedHeadz (Yanktonai Sioux) - Smoke Native Amerikaz Most Wanted
Swil Kanim (Lummi) – Works for the People
Terri-Lynn (Haida Nation) – New Journeys
Terry Strongheart (Cherokee) - Tears
Tha Native (San Manuel) - “Trouble”

BEST COMPILATION RECORDING

A Tribute To Our Heros – Various Artists
Compilation - Marc Brown & The Blues Crew (Koyukon Athabascan)
Healing Winds – Various Artists
Homeland Nation Soundtrack – Various Artists
I Am Woman, Kwe – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
Native Circle Touch The Earth Festival – Various Artists
Peace 2 Love – Terry Lee Whetstone (Cherokee)
The Longest Walk: Reversing Diabetes –– Lorena Windfeather Navarez
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists (Various)
Written In Blood – Various Artists

BEST COUNTRY RECORDING  

Ali Fontaine - Ali Fontaine (Ojibway)
Forever - C-Weed Band (Metis)
Do It Anyway - John McLeod (Cree)
Living For the Sunny Days - Jim Boyd (Colville)
Sean Michael Perry & Only The Brave - Shawn Michael Perry (Salish/Myan)
Still No Good The John Redcorn Experience – Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)
The Foundation of Who I Am – Duster (Cowessess)
 

DEBUT DUO OR GROUP OF YEAR  

Andree Levesque Sioui, Akienda Laine, Francois Couture (Huron) – Yahndawa’
Arcane Belief (St Regis Mohawk) – Wrong Side of Salvation
Big River Cree (Plains Cree) - The Old Way
Cal Silverfox (Apache) – Tribal Fusion
Coyote Jump (Mescalero Apache) – Walking From the Roots
Dawa (Hopi/Tohono O’odham) – A Joyful Defiant Tone
Deer Clan Singers (Tuscarora) – Deers R Us
Duster (Cowessess) - The Foundation of Who I Am
Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux) – Hear My Cry
Gentlemen’s Club (various) – Boom Boom Room
Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree) – The Desire of Nations
Janet Rogers and Alex Jacobs (Mohawk) – Got Your Back
Kalan Wi (Salish) - Celebrate
Metis Fiddler Quartet (Metis) – North West Voyage
One Nation (Algonquin)– Flying Down Thunder and Rise Ashen
Painted Raven (Cherokee/Choctaw) - Mirage
Polar Nation (Lenape/Cherokee) – Polar Nation
Saving Damsels (Navajo & Hopi) – Find My Way
SilverWolf: AdelaunegvWaya (Cherokee) - Tali
Skyhorse (Navajo) – Lost Tapes
Smokestack Lightning (Tohono O’odham) - Soul Left Blind
Sol Seed (Grand Ronde) – Everyday Thing
The Joint Effect (Muscogee/Seminole/Cherokee) – The Joint Effect
The Sampson Bros (Seneca) – I Know This Man
Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway) - Supernation

BEST MALE ARTIST  

B of Dakota South Records (Yankton Sioux) - B of Dakota South Records
Cary Morin (Crow) - Sing It Louder
Chase Manhattan (Muscogee Creek/Leech Lake Ojibwe) - Alienated
Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo) – True Melodies Harmonized
Songs From The Heart of Native America
Chris Feeree (Cherokee) – Walks Between Worlds
Emmanuel Black Bear (Lakota) – Memories
Frank Anakwad Montano (Lake Superior Chippewa) - Starry Night
Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux) – Hear My Cry
Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee) - Little Sky
Gvwi (Cherokee) - Journey
Howard Lyons (Mohawk) – Reach Within
James Stevenson (Plains Cree) – Eastern Wind, Northern Lights
Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde) - Wind Dreamer
Jim Boyd (Colville) – Living For The Sunny Days
Jimmy Lee Young (Maya) – The She Wolf
JJ Kent (Oglala Lakota) – Owayanka Wastelo
Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee) - Open Your Heart
Michael Bucher (Cherokee) – Michael Bucher
Michael Jacobs (Cherokee) – The Art of Peace
Mitch Walking Elk (Cheyenne/ Arapaho) - Up From The Ashes
Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag) – Deep Soul Chants & Hollers
Randall Paskemin (Cree) - Emotions
Raphael Deas (Apache) – Love Me Down
Sinuupa (Inuit) – Culture Shock
Terry Lee Whetstone (Cherokee) - Peace 2 Love
Warfield Moose, Jr – Warfield Moose (Lakota)
Wayne Silas Jr (Oneida) – True Round Dance Songs

BEST FEMALE ARTIST 

Ali Fontaine (Ojibway) - Ali Fontaine
Callie Benett (Navajo) - Glorify
Cheryl Bear (Nadleh Whut’em) – A’BA
Fawn Wood (Cree) – Iskewewak: Songs of Indigenous Womanhood
Jiiniikwe (Anishnabe/Lakota)– Best of 2 Worlds
Kelly Jackson (Lac du Flambeau) – Spirit of a Woman
LeeAnn Brady (Mandan/Hidatsa/Arkkara) – In Jesus’ Name
Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami) - I Am Woman, Kwe
Lorena Windfeather Navarez (Navajo) – The Longest Walk
Radmilla Cody (Dine’) – Shi Keyah – Songs For The People
Terri-Lynn (Haida Nation) – New Journeys
Theresa Bearfox (Mohawk) – Tsionathonwisen
 

BEST FOLK RECORDING  

D.R.U.M. - Wind Spirit Drum (Mic Mac/Lenapa/Cherokee)
Hey Brother - Johnny Oberly (Eastern Shashone)
I Am Woman, Kwe – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
Michael Bucher - Michael Bucher (Cherokee)
New Journeys - Terri-Lynn (Haida Nation)
North West Voyage - Metis Fiddler Quartet (Metis)
One Shot - Josh Halverson (Mdewakanton Dakota)
Reach Within – Howard Lyons (Mohawk)
Spirit of a Woman - Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Tali - SilverWolf: AdelaunegvWaya (Cherokee)
The She Wolf - Jimmy Lee Young (Maya)

FLUTIST OF THE YEAR  

Bryson Meyers (Chippewa/Cree) - White Elk Music Sounds of Heavan & Earth
Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird – Medicine Crow & The Sandhill Band
Chris Feeree (Cherokee) – Walks Between Worlds
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Flute Medicine
Frank Anakwad Montano (Lake Superior Chippewa) & Andy Noyes - Voices of the Hills
Gvwi (Cherokee) - Journey
John Carlos Perea of Coyote Jump (Mescalero Apache) – Walking From The Roots
Joseph FireCrow (Northern Cheyenne) – Night Walk
Painted Raven (Cherokee/Choctaw) - Mirage
Ron Warren (Echota Cherokee) – River and Circle
Ryan Little Eagle Molina (Lakota) – Straight From The Heart
Steve Rushingwind (Cahuilla) – Among The Ancients
Terry Lee Whetstone (Cherokee) - Peace 2 Love
Terry Lee Whetstone (Cherokee) – The Dance
Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa) – Earth Warrior

BEST BLUES RECORDING

 Compilation - Marc Brown & The Blues Crew (Koyukon Athabascan)
Dancing In The Rain – Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)
DEEP Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
Forty Years - Original Xit Ox Boyz (Taos, Santa Domingo, Laguna, Sandia Pueblo)
Just Living The Blues - Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate)
Little Sky – Graywolf Blues Band (Yoeme/Cherokee/Muskogee)
Medicine Crow & The Sandhill Band - Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird
Sing It Louder – Cary Morin (Crow)
Songs Lived & Life Played - Murray Porter (Mohawk)
Soul Left Blind – Smokestack Lightning (Tohono O’odham)
Up From The Ashes – Mitch Walking Elk (Cheyenne/ Arapaho
 

HISTORICAL/LINGUISTIC RECORDING  

6 Directions – Janet Rogers (Mohawk)
Celebrate - Kalan Wi (Salish)
Deers R Us - Deer Clan Singers (Tuscarora)
Got Your Back - Janet Rogers and Alex Jacobs (Mohawk)
I Am Woman, Kwe – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
Long Long Ago - The Story Tellers (Abenaki)
Preserving The Heritage: Insights & Songs – Kevin Locke (Lakota/Anishinabe)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
 

BEST GOSPEL/INSPIRATIONAL RECORDING  

A’BA - Cheryl Bear (Dene/Nadleh Whut’em)
Glorify - Callie Benett (Navajo)
Rain Holy Spirit Rain - Yvonne St. Germaine (Cree)
Simple Things of Life - Stan Summers (Paiute/Miwok)
The Desire of Nations - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
Sayni Ale Oginali- Sayani (Cherokee)

GROUP OF THE YEAR  

Big City Indians (Navajo) - Tuwa
Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate) - Just Living The Blues
Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird – Medicine Crow & The Sandhill Band
Cree Confederation (Cree) – Horse Dance – Mistation Simoowin
C-Weed Band (Metis) - Forever
Dearly & Denny (Lakota Sioux/Menominee) – It’s A Love/Hate Thing
Douglas Blue Feather & Danny Voris (Cherokee) – Earth Songs
Duster (Cowessess) - The Foundation of Who I Am
Femme (Navajo &Maori) - Grandmother Earth Grandfather Sky
Gentlemen’s Club (various) - Boom Boom Room
Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee) - Dancing In The Rain
Marc Brown & The Blues Crew (Koyukon Athabascan) - Compilation
Metis Fiddler Quartet (Metis) – North West Voyage
Nake Nula Waun (Rosebud Sioux) – The Definition
Northern Cree (various) - Drum Boy Mistikwaskihk Napesis
Northern Cree (various) -Dancerz Groove: Cree Round Dance Songs
Original Xit Ox Boyz ( Santa Domingo, Laguna, Sandia Pueblo) - Forty Years
Pipestone (Ojibwe) – Tribute To The Old Timers
Rushingwind & Mucklow (Cahuilla) - Among The Ancients
Sayani (Cherokee) – Sayani Ale Oginali
SilverWolf: AdelaunegvWaya (Cherokee) - Tali
Tha Tribe (Various) – Warriors in the Mist
The Story Tellers (Abenaki) - Long Long Ago
 

BEST TRADITIONAL RECORDING  

Deers R Us - Deer Clan Singers (Tuscarora)
Eastern Wind, Northern Lights - James Stevenson (Plains Cree)
Emotions - Randall Paskemin (Cree)
Flute Medicine - Douglas Blue Feather (Cherokee)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Glorify - Callie Benett (Navajo)
Grandmother Earth Grandfather Sky - Indigie Femme (Navajo & Maori)
I Am A Warrior/Homeland Nation -Fred Kaydahzinne
In Jesus’ Name - LeeAnn Brady (Mandan/Hidatsa/Arkkara)
Iskewewak: Songs of Indigenous Womanhood - Fawn Wood (Cree)
It’s A Love/Hate Thing - Dearly & Denny (Lakota Sioux/Menominee)
Lifegivers - Joanne Shenandoah (Oneida)
Memories - Emmanuel Black Bear (Lakota)
Night Walk - Joseph FireCrow (Northern Cheyenne)
Peace 2 Love – Terry Lee Whetstone (Cherokee)
River and Circle - Ron Warren (Echota Cherokee)
Shi Keyah – Songs For The People - Radmilla Cody (Dine’)
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists (Various)
The Old Way – Big River Cree (Plains Cree)
True Melodies Harmonized Songs From The Heart of Native America - Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo)
Tsionathonwisen - Akwesasne Women Singers - Kontiwennenhawi (Mohawk)
Warfield Moose – Warfield Moose Jr (Lakota)
Warriors in the Mist - Tha Tribe (Various)
White Elk Music Sounds of Heavan & Earth – Bryson Meyers (Chippewa/Cree)
Wicohan - Cody Blackbird (Cherokee)

BEST INSTRUMENTAL RECORDING  

Best of 2 Worlds - Jiiniikwe (Anishnabe/Lakota)
Native Colors: Homeland Nation Soundtrack - Rickey Medlocke
North West Voyage - Metis Fiddler Quartet (Metis)
Open Your Heart – Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee)
Starry Night – Frank Anakwad Montano (Lake Superior Chippewa)
Straight From The Heart - Ryan Little Eagle Molina (Lakota)
String Theory - Joseph Strider (Apache)
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists (Various)
Tribal Fusion - Cal Silverfox (Apache)
Wind Dreamer – Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde)
Works for the People - Swil Kanim (Lummi)

 

BEST NEW AGE RECORDING

Among The Ancients - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Deep Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
Earth Songs - Douglas Blue Feather & Danny Voris (Cherokee)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Journey - Gvwi (Cherokee)
Lifegivers - Joanne Shenandoah (Oneida)
Medicine Crow & The Sandhill Band - Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird
New Journeys - Terri-Lynn (Haida Nation)
Release - Tony Redhouse (Navajo)
River and Circle - Ron Warren (Echota Cherokee)
Tali - SilverWolf: AdelaunegvWaya (Cherokee)
The Desire of Nations - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
Walking From The Roots - Coyote Jump (Mescalero Apache)

BEST POP RECORDING

Best of 2 Worlds - Jiiniikwe (Anishnabe/Lakota)
DEEP Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
I Am Woman, Kwe – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
Indian E - CC Murdock (Shoshone/Paiute)
Just Living The Blues – Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate)
Living For The Sunny Days - Jim Boyd (Colville)
Love Me Down - Raphael Deas (Apache)
Shawn Michael Perry & Only The Brave - Shawn Michael Perry (Salish/Mayan)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Stay With Me Baby - Jana Mashonee (Lumbee)
Supernation - Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
The Art of Peace - Michael Jacobs (Cherokee)
The Desire of Nations - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists (Various)
 

BEST ROCK RECORDING  

A Joyful Defiant Tone - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
Best of 2 Worlds - Jiiniikwe (Anishnabe/Lakota)
Culture Shock - Sinuupa (Inuit)
Find My Way - Saving Damsels (Navajo & Hopi)
Forty Years - Original Xit Ox Boyz (Taos, Santa Domingo, Laguna, Sandia Pueblo)
Just Living The Blues – Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate)
Lac du Flambeau Reservation – Bobby Bullet (Lac du Flambeau)
Lost Tapes - Skyhorse (Navajo)
Shawn Michael Perry & Only The Brave – Shawn Michael Perry (Salish/Mayan)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Supernation – Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
The Art of Peace - Michael Jacobs (Cherokee)
The Joint Effect - The Joint Effect (Muscogee/Seminole/Cherokee)
Tuwa - Big City Indians (Navajo)
Wrong Side of Salvation - Arcane Belief
 

BEST RAP/HIP HOP RECORDING  

Alienated - Chase Manhattan (Muscogee Creek/Leech Lake Ojibwe)
B of Dakota South Records – B of Dakota South Records (Yankton Sioux)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
I Am Woman, Kwe – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
Love Me Down – Ralphael Deas (Apache)
On My Shoulders - G.Precious (San Juan Pueblo)
Polar Nation - Polar Nation (Lenape/Cherokee)
Smoke Native Amerikaz Most Wanted – Smoke/RedHeadz (Yanktonai Sioux)
The Definition - Nake Nula Waun (Rosebud Sioux)
The Desire of Nations - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
The Hangover - NightShield (Rosebud Sioux)
Trouble - Tha Native (San Manuel)

BEST SHORT FORM MUSIC VIDEO 

A Tribute To Our Heros – Various Artists
Bear Who Stole The Chinnook – Jack Gladstone (Blackfeet)
Do It Anyway - John McLeod (Cree)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Go Rest High On The Mountain – CC Murdock (Shoshone/Paiute)
Historical Landmark – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
Horses Thunder – Big City Indians
It’s About Time– Shane Yellowbird (Samson Cree)
Lac du Flambeau Reservation – Bobby Bullet (Lac du Flambeau)
Pete and Cleo - Original Xit Ox Boyz (Taos, Santa Domingo, Laguna, Sandia Pueblo)
Polar Nation - Polar Nation (Lenape/Cherokee)
The Hangover - NightShield (Rosebud Sioux)
Trouble - Tha Native (San Manuel)”
Youre Not Alone: Live In Virginia Beach – Michael Bucher (Cherokee)

BEST POW WOW RECORDING 

Drum Boy – Mistikwaskihk Napesis - Northern Cree (various)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Horse Dance – Mistation Simoowin - Cree Confederation (Cree)
Memories - Emmanuel Black Bear (Lakota)
Tribute To The Old Timers - Pipestone (Ojibwe)
Warriors in the Mist - Tha Tribe (Various)

BEST SPOKEN WORD RECORDING 

6 Directions – Janet Rogers (Mohawk)
DEEP Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag
Got Your Back - Janet Rogers and Alex Jacobs (Mohawk)
I Am Woman, Kwe – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
I Know This Man - The Sampson Bros (Seneca)
Long Long Ago - The Story Tellers (Abenaki)
Our Brothers Keeper – Frank Anakwad Montano (Lake Superior Chippewa)
Preserving The Heritage: Insights & Songs – Kevin Locke (Lakota/Anishinabe)
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists (Various)


BEST LONG FORM MUSIC VIDEO  

Desert Woman- Yolanda Martinez (Apache)
Frank Waln Common Man Nake Nula Waun - Randy Eriksen Films
Homeland Nation (Various) – Rickey Medlocke
Sacred Ground Extended – Michael Bucher (Cherokee)
The Making Of A Joyful Defiant Tone - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
Wicohan - Cody Blackbird (Cherokee)
 

BEST WAILA RECORDING

Chapter Four – Juanios Boys & Familia (Tohono O’odham)
In Loving Memory - T.O. Combo (Tohono O'odham)
Lession 1 – Mumsigo Tribe (Tohono O’odham)
Musicians In Harmony – Gertie & The T.O. Boyz (Tohono O’odham)
Soul Left Blind – Smokestack Lightning (Tohono O’odham)
With All Our Love…Catherine Conde – Carl & Buddies (Tohono O’odham)

BEST WORLD MUSIC RECORDING 

Among The Ancients - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Celebrate - Kalan Wi (Salish)
DEEP Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
Flute Medicine - Douglas Blue Feather (Cherokee)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Hostiles & Renegades - Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne)
Journey - Gvwi (Cherokee)
Medicine Crow & The Sandhill Band - Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird
Mirage - Painted Raven (Cherokee/Choctaw)
New Journeys -Terri-Lynn (Haida Nation)
Release - Tony Redhouse (Navajo)
Spirit Rising - Duane Wind Horse Deemer (Cherokee/Choctaw)
Supernation – Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
Tali - SilverWolf: AdelaunegvWaya (Cherokee)
The Desire of Nations - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists (Various)
Tsionathonwisen - Theresa Bearfox (Mohawk)
Tuwa - Big City Indians (Navajo)
Walks Between Worlds - Chris Feeree (Cherokee)
Wicohan - Cody Blackbird (Cherokee)
Written in Blood - Various
Yahndawa’ - Andree Levesque Sioui, Akienda Laine, Franceis Couture (Huron)

NATIVE HEART 

Annette Abbondanza - Mirage
Big Gemini - Smoke Native Amerikaz Most Wanted
Bruce Ruddell – New Journeys
Colin Farish, Will Clipman Savannah JoLash of Coyote Jump– Walking From The Roots
Danny Voris – Earth Songs
David Miller -– The Joint Effect
Francois Couture – Yahndawa’
Gera - Migration of the Soul: A Meditative Journey
John Two Flutes Fields - Creekside
Johnny Lipford - Rhythm Of The Rain Horse
Michael Longrider – Endless Time
Michael Mucklow – Among The Ancients
One Nation (Algonquin)– Flying Down Thunder and Rise Ashen
Peter Phippen/Arja Kastinen – Lavender Calm
Richard Soaring Owl - Horizon's Edge
Scott Tweedie – Opening Sound
Steven Graves – Lightning Medicine Cloud
Steven Graves – Matter of Time/White Buffalo
Sybille Hummingbird - Serenity
Terry Frazier – The Awakening
Will McLean – Polar Nation

 

 

 

SONG/SINGLE OF THE YEAR
 (Contemporary / Traditional)  

A Long Time Comin - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
A’BA –Cheryl Bear (Nadleh Whut’em) – A’BA
Aboard Andante - Swil Kanim (Lummi)
Among The Ancients - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Barefeet On The Blacktop - Shane Yellowbird (Samson Cree)
Breaking News - Terry Lee Whetstone (Cherokee)
Celebrate - Kaln Wi (Salish)

Cinnamon Girl – Smoke/RedHeadz (Yanktonai Sioux)
Crawling - Angela Lazon (Apache/Ojibwe)
Cross My Heart – Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate)
Culture Shock - Sinuupa (Inuit)
Dancin In The Light – Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde)
Dark Horse – Michael Bucher (Cherokee)
Every Rez! - Johnny Oberly (Eastern Shashone)
First Slide - Tha Tribe (Various) – Warriors in the Mist
Forever - Emmanuel Black Bear (Lakota)
Forever Country Remix - Shawn Michael Perry (Salish/Mayan)
Fred Kaydahzinne- I Am A Warrior
Funkadelic - Gentlemen’s Club Boom Boom Room
Gawiin Niiwii Izhaasiin, I Don't Want to Go, Kelly Jackson, (Lac du Flambeau- Ojibwe)
Galectic Dancehall - One Nation (Algonquin)
Go Rest High On The Mountain – CC Murdock (Shashone/Paiute)
God Bless The Whole World - Michael Jacobs (Cherokee
Grandmother Earth Grandfather Sky - Indigie Femme (Navajo & Maori) –
Grounded – Arcane Belief
Gvgeyui (I Love You) – SilverWolf: AdelaungegvWaya (Cherokee)
Have A Light Heart On Your New Journey - Terri-Lynn (Haida Nation)
Hear My Cry - Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux)
Hear The Drums - Terry Strongheart (Cherokee)
Her Love - G.Precious (San Juan Pueblo)
Hip Burna - James Stevenson (Plains Cree)
Historical Landmark I Am Woman, Kwe – Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
Honoring The Homeland - Radmilla Cody (Dine’)
Hostiles & Renegades – Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne)
Humble - Northern Cree (various)
I Know This Man - The Sampson Bros (Seneca)
I Miss You - B of Dakota South Records (Yankton Sioux)
I/We Will Survive – Mitch Walking Elk
In Jesus’ Name - LeeAnn Brady (Mandan/Hidatsa/Arkkara)
Intertribal - Pipestone (Ojibwe)
It’s Your Love - Callie Benett (Navajo)
Just Is… - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
Keep It Real –The Joint Effect (Muscogee/Seminole/Cherokee)
Keep On Smiling - Marc Brown & The Blues Crew (Koyukon Athabascan)
Lac du Flambeau Reservation – Bobby Bullet (Lac du Flambeau)
Lifez A Soldiers Song - Jiiniikwe (Anishnabe/Lakota)
Lightning Drum -– Coyote Jump (Mescalero Apache)
Live For Sunny Days – Jim Boyd (Colville)
Losing Oxygen - The A.I.M. (Viejas)
Love Me Down – Raphael Deas (Apache)
Lovers Entwined – Terry Lee Whetstone (Cherokee)
Mahpima To - Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo)
Mr Mistah - Sol Seed (Grand Ronde)
Nephillim - Angela Lazon (Apache/Ojibwe)
No More - Fawn Wood (Cree)
North West Voyage - Metis Fiddler Quartet (Metis)
Ode To My Truck – Frank Anakwad Montano (Lake Superior Chippewa)
One Shot - Josh Halverson (Mdewakanton Dakota)
Open Your Heart – Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee)
Owayanka Wastelo - JJ Kent (Oglala Lakota)
Protected (Beauty All Around) - Saving Damsels (Navajo & Hopi)
Rapture - Duane Wind Horse Deemer (Cherokee/Choctaw)
Red Drum - Original Xit Ox Boyz (Taos, Santa Domingo, Laguna, Sandia Pueblo)
Remember Me – Warfield Moose Jr (Lakota)
Rez Bluez - Murray Porter (Mohawk)
Rock Me Love Me - Skyhorse (Navajo)
S.D.UP - The A.I.M. (Viejas)
Say It To Me - Ali Fontaine (Ojibway)
Segregated - Wind Spirit Drum (Mic Mac/Lenapa/Cherokee)
Shake The Bush – Deer Clan Singers (Tuscarora)
Shi ‘Dineh – Jane Begaye
Simple Things of Life - Stan Summers (Paiute/Miwok)
Sing It Louder – Cary Morin (Crow)
Sing With Me - Northern Cree (various)
Sleep – Polar Nation (Lenape/Cherokee)
Stacked - Wayne Silas Jr (Oneida)
Stay With Me Baby - Jana Mashonee (Lumbee)
Still No Good The John Redcorn Experience – Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)
Straight Crusin’ - Dearly & Denny (Lakota Sioux/Menominee)
Supernation – Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
T.R.I.B.E. – The A.I.M. (Viejas)
Thank You - Emmanuel Black Bear (Lakota)
The Devil Has Green Eyes – Duster (Cowessess)
The Gathering – Brad Clonch & Terry Frazier (Choctaw)
The Hangover - NightShield (Rosebud Sioux)
The Miracle of Us - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
The She Wolf - Jimmy Lee Young (Maya)
This Is It - Cree Confederation (Cree)
Trading Coconuts - Gvwi (Cherokee)
Traveling Man – Arcane Belief
Trouble - Tha Native (San Manuel)
True Love - Randall Paskemin (Cree)
Walk Me To The Edge – C-Weed Band (Metis) Forever – C-Weed Band (Metis)
Where Love Belongs – Peter Sackaney (Constance Lake)
Whispers of Our Prayers – Lorena Windfeather Navarez
Wind Riders - Painted Raven (Cherokee/Choctaw)
Without You - The Meherrin-Chowanoke Project -(Various)
Wolf Song -– Bryson Meyers (Chippewa/Cree)
You My Favorite Hater - Chase Manhattan (Muscogee Creek/Leech Lake Ojibwe)
Zuni Sunrise - Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa

SONGWRITER OF THE YEAR  

A Michael Martinez, Mac Suazo – Forty Years
Ali Fontaine (Ojibway) - Ali Fontaine
Brandis Knudsen - B of Dakota South Records
Callie Benett (Navajo) - Glorify
Cary Morin (Crow) - Sing It Louder
Chase Manhattan (Muscogee Creek/Leech Lake Ojibwe) - Alienated
Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo) – True Melodies Harmonized Songs From The Heart of Native America
Cheryl Bear (Nadleh Whut’em) – A’BA
Chuck Harris & Frank Poocha - Dawa (Hopi/Tohono O’odham) – A Joyful Defiant Tone
Colin Farish -– Walking From The Roots
Conan Yellowbird of Northern Cree (various) – Dancerz Groove: Cree Round Dance Songs
Cory White – Wrong Side of Salvation
Dallas Waskahat of Cree Confederation (Cree) – Horse Dance – Mistation Simoowin
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Earth Songs
Douglas Patterson - The Meherrin-Chowanoke Project
Duane Wind Horse Deemer (Cherokee/Choctaw) – Spirit Rising
Edward (Etua) Snowball – Culture Shock
Eric & Joni Buffalohead - Just Living The Blues
Eric Ray (Cherokee) - Journey
Errol Ranville & Ashley Klassen – Forever
Fawn Wood (Cree) – Iskewewak: Songs of Indigenous Womanhood
Frank Silverhawk & Mike Serio - Tali
Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux) – Hear My Cry
Fred Kaydahzinne, A Paul Ortega, Rickey Medlocke, Mark Woerpel & Peter Blackwell – Homeland Nation
Gabriel Nightshield – The Hangover
Gary Small (Northern Cheyenne) – Hostiles & Renegades
Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee) - Little Sky
Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)- Still No Good The John Redcorn Experience
Herman Cody – Shi Keyah – Songs For The People
Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree) – The Desire of Nations
Howard Lyons (Mohawk) – Reach Within
James Stevenson (Plains Cree) – Eastern Wind, Northern Lights
Jiiniikwe (Anishnabe/Lakota)– Best of 2 Worlds
Jim & Trent Agecoutay – The Foundation of Who I Am
Jim Boyd (Colville) – Live For Sunny Days
Jimmy Lee Young (Maya) – The She Wolf
JJ Kent (Oglala Lakota) – Owayanka Wastelo
JJ Otero (Navajo & Hopi) – Find My Way
Joanne Shenandoah (Oneida) – Lifegivers
John Holata – The Joint Effect
John McLeod (Cree) – Do It Anyway
Johnny Oberly (Eastern Shashone) – Hey Brother
Josh Halverson (Mdewakanton Dakota) – One Shot
Kelly Jackson (Lac du Flambeau)- Spirit of a Woman
LeeAnn Brady (Mandan/Hidatsa/Arkkara) – In Jesus’ Name
Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami) - I Am Woman, Kwe
Leon Skyhorse (Navajo) – Lost Tapes
Leroy Joe of Kalan Wi - Celebrate
Marc Brown (Koyukon Athabascan) - Compilation
Marcus Denny (Lakota Sioux/Menominee) – It’s A Love/Hate Thing
Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee) - Open Your Heart
Michael Bucher (Cherokee) – Michael Bucher
Michael Jacobs (Cherokee) – The Art of Peace
Mike Sullivan – Tribute To The Old Timers
Mitch Walking Elk (Cheyenne/ Arapaho) - Up From The Ashes
Murray Porter (Mohawk) – Songs Lived & Life Played
Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag) – DEEP Soul Chants & Hollers
Opie Day-Bedeau – Boom Boom Room
Peter Sackaney (Constance Lake) - Where Love Belongs
Polar Nation (Lenape/Cherokee) - Aki Holloway
Randall Paskemin (Cree) - Emotions
Robert Davidson, Terri-Lynn Williams – Davidson – New Journeys
Shawn Michael Perry (Salish/Mayan) – Shawn Michael Perry & Only The Brave
Shane Dion - Drum Boy – Mistikwaskihk Napesis
Smoke/RedHeadz (Yanktonai Sioux) - Smoke Native Amerikaz Most Wanted
Stan Summers (Paiute/Miwok) – Simple Things of Life
Tash Terry & Elena Higgins – Grandmother Earth Grandfather Sky
Terry Lee Whetstone (Cherokee) – The Dance
Terry Strongheart (Cherokee) - Tears
The Sampson Bros (Seneca) – I Know This Man
Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa) – Earth Warrior
Vince Fontaine (Ojibway) with Pamela Davis, Chris Burke-Gaffney, William Prince, Don Amero - Supernation – Vince Fontaine’s Indian City
Warfield Moose Jr (Lakota) - Warfield Moose
Wayne Silas Jr & Rose Travac – Warriors in the Mist
Wayne Silas Jr (Oneida) – True Round Dance Songs
Windwalker, Edoal Spirit Buffalo, Jono Manson (Mic Mac/Lenapa/Cherokee) – D.R.U.M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEST PRODUCER  

A Michael Martinez -– Forty Years
Aki Holloway – Polar Nation
Aki Holloway & MC Holloway - Medicine Crow & The Sandhill Band
Andreas Gobor – Still No Good The John Redcorn Experience
Daniel Dennis & Michael Jacobs (Cherokee) – The Art of Peace
Daryl Bornstein – Night Walk
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Earth Songs
Douglas Patterson - The Meherrin-Chowanoke Project
Duane Wind Horse Deemer & Daniel Dennis – Spirit Rising
Eric Ray & Weston Ray (Cherokee) - Journey
Francois Couture – Yahndawa’
Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux) – Hear My Cry
Frank Waln (Rosebud Sioux) – The Definition
Gabriel Yaiva – Written In Blood
Gary Small (Northern Cheyenne) – Hostiles & Renegades
Graham Ord – A’BA
Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree) – The Desire of Nations
Jan Michael Looking Wolf, Keith Sommers, Odell Borg - Wind Dreamer
Jiiniikwe (Anishnabe/Lakota)– Best of 2 Worlds
Joanne Shenandoah (Oneida) – Lifegivers
John Avila & Shawn Michael Perry - Shawn Michael Perry & Only The Brave
Josh Dugan – Wrong Side of Salvation
Kelly Parker – The Old Way
Ken Quiet Hawk – Long Long Ago
Kevin Chief - Flying Down Thunder and Rise Ashen
LaRive, Crosby, Smiling Turtle – Segregated
Laura K Vannah - Native Circle Touch The Earth Festival
Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami) - I Am Woman, Kwe
Leon Skyhorse Thomas (Navajo) – Lost Tapes
Little Bobby Houle - Just Living The Blues
Marc Brown - (Koyukon Athabascan) - Compilation
Mark Richardson & Kelly Jackson (Lac du Flambeau)- Spirit of a Woman
Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee) and Tom Wasinger – Open Your Heart
Michael Mucklow - Among The Ancients
Michael S. Serio - Tali
Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag) – DEEP Soul Chants & Hollers
Nate Bursott -- Alienated
Peter Blackwell - Homeland Nation Soundtrack
Russell Wallace - Celebrate
Saving Damsels (Navajo & Hopi) – Find My Way
Shilo Clifford (Lakota) - Remember Me
Stefan Galfas – Stay With Me Baby
Tash Terry & Elena Higgins – Grandmother Earth Grandfather Sky
Terry Lee Whetstone (Cherokee) – The Dance
Tim Duffy - Sing It Louder
Trent Agecoutay - The Foundation of Who I Am
Trod Eagle Chasing – The Hangover
Vince Fontaine, Chris Burke-Gaffney - Supernation
Vincent Shilling – Sacred Ground Extended
Wade Fernandez – Up From The Ashes
Wind Spirit Drum (Mic Mac/Lenapa/Cherokee) – D.R.U.M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 

RECORD OF THE YEAR (Traditional & Contemporary)

A Joyful Defiant Tone - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
A’BA - Cheryl Bear (Dene/Nadleh Whut’em)
Ali Fontaine - Ali Fontaine (Ojibway)
Alienated - Chase Manhattan (Muscogee Creek/Leech Lake Ojibwe)
B of Dakota South Records – B of Dakota South Records (Yankton Sioux)
Boom Boom Room - Gentlemen’s Club (various)
Compilation - Marc Brown & The Blues Crew (Koyukon Athabascan)
Culture Shock - Sinuupa (Inuit)
Dancerz Groove: Cree Round Dance Songs - Northern Cree (various)
DEEP Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
Deers R Us - Deer Clan Singers (Tuscarora)
Do It Anyway - John McLeod (Cree)
Drum Boy – Mistikwaskihk Napesis - Northern Cree (various)
Earth Warrior - Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa)
Eastern Wind, Northern Lights - James Stevenson (Plains Cree)
Emotions - Randall Paskemin (Cree)
Everyday Thing - Sol Seed (Grand Ronde)
Find My Way - Saving Damsels (Navajo & Hopi)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Forever – C-Weed Band (Metis)
Forty Years - Original Xit Ox Boyz (Yazzie/Navajo)
Grandmother Earth Grandfather Sky - Indigie Femme (Navajo & Maori)
Hey Brother - Johnny Oberly (Eastern Shashone)
Horse Dance – Mistation Simoowin - Cree Confederation (Cree)
Hostiles & Renegades - Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne)
Indian E – CC Murdock (Shoshone/Paiute)
Iskewewak: Songs of Indigenous Womanhood - Fawn Wood (Cree)
It’s A Love/Hate Thing - Dearly & Denny (Lakota Sioux/Menominee)
It’s About Time – Shane Yellowbird (Samson Cree)
Journey - Gvwi (Cherokee)
Just Living The Blues – Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate)
Lifegivers - Joanne Shenandoah (Oneida)
Living For The Sunny Days - Jim Boyd (Colville)
Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee) - Open Your Heart
Medicine Crow & The Sandhill Band - Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird
Memories - Emmanuel Black Bear (Lakota)
Mirage - Painted Raven (Cherokee/Choctaw)
Niin Zagiian Giin – Frank Anakwad Montano (Lake Superior Chippewa)
North West Voyage - Metis Fiddler Quartet (Metis)
On My Shoulders - G.Precious (San Juan Pueblo)
Peace 2 Love – Terry Lee Whetstone (Cherokee)
Polar Nation - Polar Nation (Lenape/Cherokee)
Reach Within – Howard Lyons (Mohawk)
Release - Tony Redhouse (Navajo)
Rushingwind & Mucklow (Cahuilla) – Among The Ancients
Shawn Michael Perry & Only The Brave - Shawn Michael Perry (Salish/Mayan)
Shi Keyah – Songs For The People - Radmilla Cody (Dine’)
Sing It Louder – Cary Morin (Crow)
Smoke Native Amerikaz Most Wanted – Smoke/RedHeadz (Yanktonai Sioux)
Songs Lived & Life Played - Murray Porter (Mohawk)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Spirit Rising - Duane Wind Horse Deemer (Cherokee/Choctaw)
Straight From The Heart - Ryan Little Eagle Molina (Lakota)
String Theory - Joseph Strider (Apache)
Supernation – Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
Tears - Terry Strongheart (Cherokee)
The Art of Peace - Michael Jacobs (Cherokee)
The Dance - Terry Lee Whetstone (Cherokee)
The Definition - Nake Nula Waun (Rosebud Sioux)
The Desire of Nations- Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
The Hangover - NightShield (Rosebud Sioux)
Tribute To The Old Timers - Pipestone (Ojibwe)
True Melodies Harmonized Songs From The Heart of Native America - Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo)
True Round Dance Songs - Wayne Silas Jr (Oneida)
Tuwa - Big City Indians (Navajo)
Walking From The Roots - Coyote Jump (Mescalero Apache)
Warfield Moose – Warfield Moose Jr (Lakota)
Warriors in the Mist - Tha Tribe (Various)
Wicohan - Cody Blackbird (Cherokee)
Wind Dreamer – Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde)
Written in Blood - Various
Wrong Side of Salvation - Arcane Belief (St Regis Mohawk)

Native Village Home Page

Native Village © Gina Boltz
To receive email notices of Native Village updates, please send your email address to: NativeVillage500@aol.com
To contact us, email NativeVillage500@aol.com

 Backgrounds: www.robertkaufman.com

Thank you to ALL the wonderful individuals,  friends, organizations, groups, news services and websites who share or donate their research, work, time and talents to make Native Village possible
In accordance with Title 17 U.S.C. section 107, this material is distributed without profit or payment for non-profit research, archival, news, and educational purposes only.
NATIVE VILLAGE website was created for youth, educators, families, and friends who wish to celebrate the rich, diverse cultures of The Americas' First Peoples. We offer readers two monthly publications: NATIVE VILLAGE Youth and Education News and NATIVE VILLAGE Opportunities and Websites.  Each issue shares today's happenings in Indian country. NATIVE VILLAGE also houses website libraries and informational materials to enrich all lives on Turtle Island.
Unless otherwise noted, articles are written in full by the credited author at the credited source link. We are responsible for format changes and additional photos, art, and graphics which boost visual appeal and add dimension to the reading experience. Pictures and graphics not appearing with the original article are either credited on the page or by right-clicking the picture. Some may be free or by sources unknown.
Please contact us with any copyright corrections so we may properly credit the source.
 We are not responsible for changes to outside websites and weblinks. Please notify us if any problems arise.